יתרונותיו של החוקר הפרטי

חשדות בלתי פוסקות מציפות אותנו בחיי היום יום – החל מחשד לבגידה מצד בן / בת הזוג, דרך חשד לפגיעה בתינוק בגן או אצל המטפלת ועד חשד לבגידה באמון עקב התנהלות לא תקינה של העובדים בעסק שבבעלותכם. חברות ותאגידים אשר חוששים לקראת עסקאות עם חברות נוספות ומחליטים לאסוף מודיעין עסקי על המתחרים שלהם , או אפילו לקבל ייעוץ אסטרטגי לחברה שלהם.

החשדות האלו במקרה הטוב מתגלים כדמיונות – ואז הם סתם היוו מטרד, אבל אם יש בהם מן האמת? רצוי שנדע אותה בהקדם. זה יאפשר לנו למנוע בעיות ולטפל בבעיות כשהן עוד קטנות ולפני שהן הופכות לתופעה נרחבת עם נזק עצום לחיינו.

כשאנו נתקלים במצב כזה, אנו שואלים את עצמנו- חקירה פרטית או חקירת משטרה?

אז מהי בעצם חקירה פרטית ומיהו החוקר הפרטי?

חוקר פרטי הוא מי שעבר הכשרה ייעודית והתמחות מקצועית, ואחריה קיבל רישיון של משרד המשפטים לעסוק בחקירות פרטיות, כלומר גם חקירות קטנות ואישיות כמו בגידה מצד אחד מבני הזוג, וגם חקירות כלליות וגדולות יותר כמו איסוף מודיעין עסקי או מתן ייעוץ אסטרטגי.

חשוב ביותר לציין שעל החקירה להתבצע בצורה נכונה, ואז הדו”ח של החוקר הפרטי קביל בבית המשפט ויכול לשמש כראייה. מסיבה זו, חשוב ביותר לעבוד עם חוקר מוכר ומורשה.

על החוקרים להשתמש ביצירתיות רבה בכדי להשתמש בכלים משפטיים ונכונים עם תזמון של כל המחקרים בטווח זמן קצר ככל האפשר וההשפעה של תוצאות מהימנות. מעבר לזאת, הדיסקרטיות היא לא פחות מקריטית במקרים הרגישים הללו. אנשי מקצוע מיומנים מצליחים לבצע את החקירה בצורה נכונה, מקצועית ומהירה.

מיהו חוקר פרטי?

אומנם קל לנו לזהות הלימה בין חוקרים פרטיים לבין חקירות אישות, אך למעשה חוקרים מבצעים לא מעט בדיקות עבור חברות מסחריות, חברות ביטוח וכמובן משרדי עורכי דין. השירות אומנם עולה לא מעט, אך התוצאות מצוינות, ומאפשרות ללקוח הפרטי או העסקי לגלות מה באמת קרה ולפעול נכון על סמך הממצאים.

בשנים האחרונות גברה המודעות ליכולות החוקר הפרטי ויתרונותיו. בעקבות זאת, השאלה הרווחת היא מדוע לבחור דווקא בחוקר פרטי על פני אופציות אחרות כגון פניה למשטרה. 

ישנו הבדל גדול בין חקירה פרטית למשטרתית. תחילה, אל משרד המשטרה מגיעים מקרים רבים מאוד, כאשר אף פעם אין מספיק כוח אדם לטפל בכולם, ולכן צריכים לתעדף אותם.

חוץ מזה, עליכם לקחת בחשבון מקרים שבהם פנייה למשטרה לא תעזור, מכיוון שלא מעורבת בהם עבירה פלילית. זה קורה לא מעט במקרים של בגידות בין בני זוג. החוק בעצם לא אוסר את המעשה, ולכן המשטרה אינה מטפלת בחקירות קטנות כאלה. אם כך, הדרך היחידה להגיע אל האמת היא לפנות לחוקר פרטי.

בעת פניה למשטרה מתחיל תהליך ארוך ומייגע הכולל הגשת תלונה, פתיחת תיק, תשאול וכתיבת תצהירים, איסוף ראיות, דיונים ולבסוף משפט אם מגיעים לכך. תהליך זה עלול לקחת בין מספר חודשים לשנים, תלוי בנסיבות המקרה, התקדמות החקירה וכמובן עומס עבודה ותיקים בקרב הגורמים המטפלים.

מנגד,
כאשר פונים לחוקר פרטי, פנייתך מטופלת כאחת מיני עשרות, מצב המאפשר יחס אישי, טיפול מעמיק ויסודי, ובכך התקדמות מהירה יותר לקבלת התוצאות הרצויות. ראוי לציין כי שכרו של החוקר אינו תלוי בתוצאות החקירה אך בהחלט כן בהתקדמותה, בשונה משוטר המטפל בתלונה בה תוצאותיה אינן משפיעות.

שנית, אחוז גבוה מן המקרים המטופלים על ידי המשטרה, מסתיימים בהרשעות "קלות" יחסית למקרה או ללא הרשעות כלל עקב חוסר ראיות. לחוקר משטרתי יכולות מוגבלות בחקירת חשוד והוא מחויב לפעול על פי הנחיות ברורות. נוסף לכך, שבחקירה פורמאלית הנבדק עלול וככל הנראה יתכונן לפני ויבחר את מילותיו בקפידה. מנגד, יכולותיו של החוקר הפרטי ומגוון הפעילויות שבאפשרותו רחבות יותר.

החוקר יקצה משאבים רחבים יותר לכל תיק, הכוללים בדיקת רקע, חקירות שטח, מעקבים, האזנות וחקירות סמויות.
בעת חקירה סמויה, הנבדק נתפס "לא מוכן" וכתוצאה מכך אינו שוקל את מילותיו. מצב המוביל להודאות ברורות במעשים וראיות מוצקות.

בנוסף לכל, ישנם מקרים רבים הדורשים חקירה בהם הפרטיות של המעורבים ושל המקרה קריטית וחשובה ביותר. במקרים אלו המתלונן אינו מעוניין שיהיה רישום בגורמים אכפתיים וממשלתיים אודות מצבו והסיטואציה בה נמצא. רישומים אלו עלולים לחשוף קשרים מסוימים בין המעורבים בחקירה, מעלים את הסיכון לדליפות מידע, ובעיקר משאירים חותם ואפשרות להמשך מעקבים בעתיד.

מודיעין עסקי – ייעוץ אסטרטגי בליווי חוקר פרטי

לדוגמה, בתחום מודיעין עסקי, כאשר תאגיד / חברה גדולה מעוניינות לאסוף מידע ומודיעין עסקי על החברות המתחרות שלהם או אפילו על חברות שהן לקראת ביצוע עסקאות עמן. במקרים כאלו, משום שידע תחרותי על יריב עסקי בהכרח צריך להיאסף בסודיות מוחלטת.

זהו בעצם היתרון לצד האוסף את המידע אשר משתמש בשירותי משרד החקירות / החוקר הפרטי. בנוסף לכך, גם בתחום הריגול התעשייתי וייעוץ אסטרטגי לחברות ועסקים – חקירה המתבצעת בתחומים אלו לרוב עשויה להתנהל בסודיות ולפיכך היא תחום הכרחי לשימוש משרד חקירות .

על כן, אנשים רבים מעדיפים לשכור את שירותיו של החוקר הפרטי ולעשות שימוש בעצמם בחומרי החקירה, על פי דעתם ובעצתו של החוקר וללא התערבות חיצונית של גופי אכיפה. ממצאי החקירה, פרטי מזמין השירותים וכל החומרים המתלווים לכך, נשארים חסויים במשרד החקירות הפרטיות ואין חשש לדליפה או חשיפה מצדו.

ישנם בעלי הגישה כי בעת מצב המצריך חקירה יש לפנות לגורם האכיפתי מלכתחילה, כיוון והצורך הסופי יהיה בהגשת תלונה ובהמשך תביעה.

כך, שלטענתם עדיף "להקדים את המאוחר" ולקיים את כל התהליך באותו מוסד שהוא המוסמך לאכיפה והענשה. גישה זו מוטעית, כיוון שהליך משפטי המגובה מלכתחילה בראיות מוצקות של חוקר פרטי, הוא הרבה יותר חזק וחסין לטיעוני נגד ופרצות. כמו שכבר צויין, תוצאות חקירה פרטית הכוללות הודאה של הנבדק במעשה, יחזקו ויגדילו את התיק המשפטי וכן יאפשרו גם קיצור תהליכים. על כן, לפתיחת הליך משפטי אשר מגובה בממצאי חקירה פרטית יתרונות אדירים.

מתי פונים למשרד חקירות?

לפני שאנחנו מכניסים אדם חדש לסביבה הקרובה שלנו, כדאי לוודא שהוא לא מביא איתו מטען שלילי, למשל, לפני נישואין, או לפני גיוסו של עובד חדש. בנוסף, כאשר מערכת היחסים שלנו עם אדם קרוב עולה על שרטון, נרצה לגלות מי גונב לנו מהעסק הפרטי שלנו, לאתר נכסים של בעל חוב, לחשוף בגידה באמון שלנו וכדומה. בכל מקרה בחייכם בו אתם מעוניינים לגלות מעבר למה שאתם יודעים, גם אם מדובר בחקירות קטנות או חקירות כלליות, כדאי לפנות למשרדי חקירות וחוקרים פרטיים.

ניתן לראות כי לשירותי החוקר הפרטי יתרונות גדולים אשר מסתכמים בשמירה על הפרטיות והסודיות הכה חשובים, הקצאת משאבים רחבים לכל פניה, יחס אישי וליווי צמוד, שימוש באמצעי חקירה סמויים המניבים תוצאות ייחודיות, איסוף ראיות יסודי ומעמיק אשר ישמש בהליכים משפטיים, ובעיקר תשומת לב אישית והתאמה לצרכי הלקוח שלא יסולאו מפז.     

ITI חקירות וייעוץ אסטרטגי נוסדה לפני למעלה מ-20 שנה ע"י החוקר הפרטי עירד תמיר.

העובדים במשרד הם יוצאי יחידות מיוחדות, אשר מורשים לעסוק בחקירות ברישיון משרד המשפטים ועוברים הכשרות-מקצועיות על בסיס שוטף. בין היתר מוכשרים העובדים בכל הקשור במתן עדות בבית המשפט, במשטרה וברשויות השונות.

בנוסף, החברה מפעילה נותני שירותים מהשורה הראשונה בתחומים נושקים וכן משתפת פעולה על-בסיס שוטף עם משרדי החקירות המובילים באירופה ובאפריקה. החברה מספקת שירותים לחתמיה השונים בעולם של חברת Lloyd's וכן מבצעת חקירות שונות ומסועפות עבור גופי אכיפה ופיקוח בינלאומיים – בין היתר חקירות בינלאומיות.

במשרד מחלקות שונות המתמחות בתחומי המשפט השונים: נזיקין, פלילי, מסחרי – עבודה ומשפחה.

לקריאה נוספת בנושא מחלקת דיני משפחה צוואות וירושות

לקריאה נוספת בנושא מחלקת דיני עבודה ואבטחה ארגונית

עירד תמיר
חוקר פרטי מוסמך בעל ניסיון של מעל 20 שנה באיסוף מודיעין ופתרון משברים.
ITI חקירות
השאר פרטים ונחזור אלייך

    שתפו את המאמר