האזנת סתר

כמה אנחנו באמת יודעים על האזנות סתר וכיצד נדע שלא מאזינים לנו ברגע זה ממש?

אנו בטוחים ששמעת את המושגים "האזנה לטלפון" או "ציתות לטלפון", ובטח יצא לך לא פעם לקרוא על מעקבים והאזנות, אבל האם אי פעם בדקת את הנושא לעומק? למשל, הידעת כיצד הטכנולוגיות השונות להאזנות יכולות לשמש באיסוף מודיעין עסקי אל מול גופים עסקיים כאלה ואחרים?  הידעת שהאזנות יכולות לשמש הן גופים עסקיים בריגול עסקי ובקרה סמויה, והן חברות ופרטיים?

כחלק מהשירות שאנו מעניקים בחברת ITI חקירות וייעוץ אסטרטגי, קיימת ופועלת מחלקה טכנית רחבה ובה ציוד מיוחד לגילוי וניטור האזנות סתר.

כדי שתוכלו להבין קצת יותר, במאמר זה איגדנו לכם את כל המידע לגבי האזנות סתר- מה זה בעצם, האם יש חוק האזנות סתר, מה זה מכשיר האזנה, איך מגלים מכשיר האזנה, מי עושה את זה ואיך נוכל לדעת?

צריך להדגיש בפסקה הפותחת את החשש להאזנת סתר בתחומים הבאים: מודיעין עסקי, ייעוץ אסטרטגי, מודיעין עסקי תחרותי, גופים עסקיים, חברות ופרטיים, קניין רוחני, ריגול עסקי, ובקרה סמויה

האזנת סתר- מה זה?

בשנים האחרונות אנו נחשפים לפרשות רבות הנוגעות לסוגיית גילוי האזנות סתר בשלל תחומים כמו עסקים, ספורט, דיפלומטיה ועוד. אך מה זה למעשה האזנת סתר ומה אנחנו יודעים עליה?

האזנת סתר אסורה היא למעשה האזנה או הקשבה לשיחה פרטית באמצעות מכשיר כלשהו המתבצעת במקום שבו הציפייה לציתות היא אינה סבירה כמו משרד פרטי לדוגמה. 

חוק האזנת סתר למעשה מגדיר על דרך השלילה ואומר: כל אדם רשאי להקליט בגלוי או בסתר שיחות שהוא נמצא ונוכח בהן. כך שכל שיחה שאנו מקיימים עם קולגה או נציג שירות יכולה להיות מוקלטת באופן חוקי. כך הקלטה עצמית של שיחות או הקלטת שיחת טלפון המלווה בהסכמה של אחד הצדדים לשיחה הינה חוקית. 

לרוב גם הקלטת שיחה על ידי אחד השותפים לשיחה היא חוקית גם אם נעשית ללא ידיעתו של הצד השני. החוק מרחיב ואומר שאם המאזין הוא למעשה אינו צד בשיחה אך השיחה התקיימה במקום פתוח או ציבורי – משמע האזנת סתר לטלפון הנייד מותרת. כך ניתן להסיק מן החוק שהאזנת סתר אסורה היא כזו שהמאזין מקליט בסתר, אינו צד בשיחה, והשיחה מתקיימת בחדר פרטי בו לא סביר שאצליח לצותת.

פעמים רבות האזנת הסתר היא חוקית ומותרת על פי חוק האזנות סתר, אך אין זה מבטיח שהמקליט יהיה רשאי לעשות עם ההקלטה כל העולה על רוחו וזאת משום שההאזנה אמנם נעשתה כחוק, אך היא עלולה להוות פגיעה בחוק הפרטיות במידה ונעשתה כחלק משיחה אינטימית של בינו לבינה. 

בנוסף, במידה והאזנת הסתר נעשתה בדרכים לא חוקיות כפי שתיארנו קודם, תוצריה לא יהיו קבילים בבית המשפט ועל כן לא תהווה ראיה. עם זאת, בתיקון משנת 1995 נקבע סייג לפיו ניתן יהיה להשתמש בתוצרי האזנת סתר לא חוקית במידה וזה במסגרת הליך פלילי הנוגע לפשע חמור, בו בית המשפט מצא שהצורך במציאת האמת עדיף על הצורך להגן על חוק הפרטיות.

מהם המקרים בהם אסור למשתתף בשיחה להקליטה?

למרות חוק האזנת סתר המתיר למשתתף בשיחה להקליט אותה, ישנם מקרים רבים בהם המעשה עומד בניגוד לחוקים אחרים ובטל. לפיכך, קיים איסור להקליט את השיחה גם אם הנך משתתף בה במקרים הבאים:

הקלטת שיחה שנעשית במסגרת דברים שבינו לבינה- האזנת סתר והקלטה של שיחה כזו, גם אם נעשית על ידי אחד ממשתתפי השיחה הן אסורות.

הקלטת חקירה על ידי נחקר – הסיבה לאיסור זה היא מהחשש שההקלטה או הוצאתה מחוץ לחדר החקירות עלולה לשמש לשיבוש מהלכי המשפט. הקלטה מסוג זה תותר רק במידה ונעשית בגלוי.

הקלטה על ידי עורך דין – כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין קובעים כי לעורך דין אסור להקליט שיחה עם לקוחו או עם עמית עורך דין ללא ידיעתם.

הקלטת עובד מדינה את מעבידו/חברו – הקלטת סתר של עובד את חבריו לעבודה או ממוניו היא אינה הולמת ומהווה עבירת משמעת.

אז איך אני אדע אם שמו לי ציתות לטלפון הנייד?

למעשה כמעט בלתי אפשרי לדעת אם מתקיימת האזנת סתר / ציתות לטלפון באופן עצמאי. ישנם כמה רמזים אפשריים לכך שאולי ישנו ציתות לטלפון והם:

  1. מכשיר שנכבה לאט
  2. פעולות בלתי רצוניות ולא יזומות של המכשיר
  3. סוללה שמתחממת ומתרוקנת מהר
  4. הפרעות בקליטה ורעשי רקע נלווים

כל אלו הם סימנים אפשריים להאזנת סתר, אך ממש לא מחייבים שזהו המצב. למעשה, בכדי להיות בטוח שלא מתקיימת במכשירך האזנת סתר סמויה ואסורה, הדרך היחידה לבדוק זאת היא על ידי בדיקת האזנות שמתבצעת על ידי משרד חקירות.

איך מגלים מכשיר האזנה ומה היא בדיקת האזנות?

בדיקה לגילוי האזנות היא בדיקה רחבה ורצינית מאוד. כיום ישנם מכשירים רבים בעלי אותות שידור ולפיכך יש אמצעים רבים שעלינו לבדוק שלמעשה מהווים מכשירים פוטנציאלים להאזנת סתר סמויה. כאשר מבצעים בדיקת ההאזנות המטרה היא לאתר את מכשיר האזנה מתוך שלל המכשירים המשדרים הקיימים ברשותך, בין אם זה בבית או במשרד. 

לפיכך בביצוע הבדיקות האזנה יש חשיבות רבה לציוד שאיתו הבודק מגיע וכן גם לניסיון וליכולות מפעיל הציוד. בנוסף, האזנות לטלפון הנייד כיום הן החשובות ביותר משום שמירב ההתכתבויות והמידע אודותינו נמצא במכשיר זה וההתמודדות של בדיקת ההאזנות בו היא שונה בתכלית מבדיקת האזנה במשרד או בבית. 

למעשה, האזנת סתר לטלפון הנייד נעשית לרוב באמצעות אפליקציות המכילות תוכנות זדוניות ובשל כך בדיקת האזנה לפלאפון בצורה מוצלחת תהיה זו שלמעשה נערכת על ידי איש מקצוע מוסמך בעל ציוד טכנולוגי מתקדם לאיתור ונטרול תוכנות אלו וכן לגילוי האזנות סתר. לפיכך, לפני הזמנת בדיקת האזנות מומלץ שתבררו באיזה ציוד משתמש הבודק ומה ניסיונו.

במשרדנו מחלקה רחבה להאזנות סתר ואיתורן, ואנשי מקצוע למודי ניסיון ומצוידים במכשירים המתקדמים ביותר לאיתור ההאזנות סתר.

בנוסף לשירות שאנו מציעים במחלקת האזנות הסתר ואיתורן, אנו בחברת ITI חקירות וייעוץ אסטרטגי בהובלת עירד תמיר – מעניקים את שירותנו למשרדי עורכי הדין המובילים בישראל, גופים עסקיים, חברות ופרטיים. 

אנו עוסקים בעיקר בחקירות כלכליות ומסחריות, חקירות דיבוב, מעקבים, מעמד אישי, הוצל"פ, קניין רוחני, ריגול עסקי,  מודיעין עסקי-תחרותי ובקרה סמויה, אבטחת מידע, תשאול וחקירות פרונטאליות, חקירות מחשב, חקירות בחו"ל ואיתור נעדרים.

עירד תמיר
חוקר פרטי מוסמך בעל ניסיון של מעל 20 שנה באיסוף מודיעין ופתרון משברים.
ITI חקירות
השאר פרטים ונחזור אלייך

    שתפו את המאמר